Az EFOP-5.2.2-17-2017-00088 azonosítószámú „Transznacionális együttműködés Békés megyében” megnevezésű pályázat keretein belül a szakember hamarosan megkezdi a fókuszcsoportos beszélgetések és strukturált mélyinterjúk megszervezését és lebonyolítását.
A fókuszcsoportos beszélgetések során olyan kérdésre keresi a választ, hogy a fiatalok mennyire érzik, tapasztalják meg az anyanemzet támogatását a mindennapokban, az oktatásban, a családalapításban, illetve mennyire fontos külföldön a fiatalok számára megmaradni magyarságukban. Kitér az elvándorlás problémájára, a fiatalok jövőképükére, valamint, hogy mi a legfontosabb a fiatalok számára, mi az ami leginkább hiányként jelenik meg az életükben.
A strukturált mélyinterjúk kitérnek a hallgatói önkormányzatok működésére, az ifjúsági fórumok rendszerének létezésére és gyakoriságára, arra, hogy ezek kapcsolatban állnak-e civil szervezetekkel, és van e együttműködés közöttük. Kérdést tesz fel arra vonatkozóan is, hogy milyen támogatásra számíthatnak a hallgatók, és ezek a támogatások hogyan hatnak a mindennapjaikra. Az interjú alanyoktól választ várunk a hallgatói élet oktatási intézményekben betöltött szerepéről. Kérdések irányulnak az egyházak szerepére, valamint a cserkészet jelenlétére is, végül pedig a megkérdezettek válaszát várjuk, hogy mit gondolnak, az anyaországnak milyen szerepe van a fiatalok esélyeinek, lehetőségeinek, kompetenciáinak, társadalmi szerepvállalásának fejlesztésében.