Pályázati programunk célja főként a matematika és természettudomány területeinek népszerűsítése lányok körében. Ezen felül célunk az volt, hogy a női szerepmodelleket bemutathassuk az alulprezentált tudományterületekről, pályaorientációs tanácsadást adjunk személyre szabott tematika alapján, valamint a tehetséges lányokat segítsük egyéni fejlesztési terv elkészítésével, továbbá az alulperezentált tudományterületek közül két területhez kapcsolódó helyszínlátogatást valósítsunk meg.
Egyesületünk a CSEÖH számára bérelt irodájában, a Sikonyi út 3. száma alatt található akadálymentesített épületben tette lehetővé a projekt bázisát. Az iroda tárgyi eszközökkel ellátott: telefon, nyomtató, fénymásoló, laptop, táblagép, projektor. A humán erőforrás magas szinten kvalifikált, az egyesületnél dolgozók, valamint a Körös-Vidéki Tehetségsegítő Tanács és a Jankay Tibor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola Matematikai Tudásközpontjának, illetve a Gölöncsér Alapítvány szakembereinek tudásmegosztása biztosított volt a projekt teljes időtartama alatt.
A 40 órás, innovatív szemléletű, társadalmi szemléletformáló hatással is bíró komplex tehetséggondozó program megvalósult, ahol legalább egy női szerepmodell bemutatása megtörtént interaktív, figyelemfelkeltő és érdekes módon az alulreprezentált tudományterületek mindegyikéről bemutatva egy-egy pozitív példát; pályaorientációs tanácsadást nyújtottunk lányok részére, a nekik kidolgozott tematika alapján; a tehetséges lányokat segítettük egyéni fejlesztési tervvel; és megtörtént a pozitív példaképek proaktív népszerűsítése a médián keresztül.
A térségben feltérképezzük a matematikai és természettudományos tehetségeket, vagyis a Békéscsabai Tankerület 35 intézményének tanulói közül a MATALENT mérésben kiemelkedő teljesítményt mutatók közül kiválasztanunk 20 lányt (Körös-Vidéki Tehetségsegítő Tanács és a Jankay Tibor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola Matematikai Tudásközpontjának támogatásával) akik közül a pályázati forrásnak köszönhetően sikerült megtartani a 40 órás, innovatív szemléletű, társadalmi szemléletformáló hatással is bíró komplex tehetséggondozó programunkat, így támogattuk a pályázati forrás csökkenésével 15 fő képzését.
A tehetséggondozásba bevont lányok az intenzív program keretében többféle perspektívából és többféle módszerrel járták körül a nők és a technológia témáját, így közvetlen tapasztalatok segítségével bontották le a sztereotípiákat és erősítették önbizalmukat, a program utolsó két alkalma online valósult meg, mivel az ország átállt a digitális oktatásra és így mi is alkalmazkodtunk ehhez.
A tehetséggondozás során kapott fejlesztés szolgálta az egyéni fejlődésüket és a kortársaik körében végzett szemléletformálásra is felkészítette a lányokat, mely megjelent a médiákban is.
A program 3 napos tehetséggondozó táborral zárult, melynek helyszíne és időpontja is az eredeti terv szerint – a Gyula-Városerdei Erdei Iskolában – valósult meg. Nagyos sikeres volt a tábor, ahol olyan pozitív példákat tudtunk felmutatni, mely a lányok jövője szempontjából meghatározó lehet.
Az alul reprezentált tudományterületek közül legalább két területhez kapcsolódóan a célcsoport részére szervezett helyszín látogatását át kellett terveznünk, mivel az előzetesen egyeztetett időpont a pandémia miatt áttervezésre került. Az orosházi Linamarnál és a körösladányi Henkelnél vettünk rész üzemlátogatáson, mely igazán nagy élmény volt a lányoknak, hiszen sok olyan női vezetővel találkoztak, akik a természettudományok területén értek el sikereket.
A kialakult járványügyi helyzet miatt kellett szeptemberre átterveznünk a pályaorientációs programunkat is, mely szintén elérte célját, hiszen több, mint 250 diák vett részt rajta és ismerkedtek meg különböző szakmákkal rendhagyó módon.